students

The Graduate Student Education Committee seeks to raise the level of awareness of graduate education at McGovern Medical School with the goal of contributing to the long range development of the student and ultimately, the early career researcher. In conjunction with the MD Anderson Cancer Center UTHealth Graduate School of Biomedical Sciences, the Committee fosters and encourages the creation of educational and networking opportunities.

Travel Award Winners

FY 2019 Winners

  • Amy Ford, Microbiology and Infectious Disease
  • Brittney Jewell, Biochemistry and Cell Biology
  • Jeanne Manalo, Biochemistry and Cell Biology
  • John O’Malley, Neuroscience
  • Lorena Malli, Pediatrics
  • Russell Milton, Neuroscience
  • Renan Costa, Neuroscience
  • Samantha Debes, Neuroscience
  • Savanah West, Biochemistry and Cell Biology
  • Vinay Nair, Biochemistry and Cell Biology
  • Corey Wilson, Biochemistry and Cell Biology
  • Unekwu Yakabu, Microbiology and Infectious Disease

FY 2018 Winners

  • George Edwards – Neurology
  • Ayesha Khan – Microbiology and Infectious Disease
  • Corey Wilson, Biochemistry and Cell Biology
  • Junsuk Ko, Biochemistry and Cell Biology
  • Natasha Karas, Neuroscience
  • Ndidi Uzor, Neuroscience
  • Neda Shahidi, Neuroscience
  • Robert Williams, Microbiology and Infectious Disease
  • Russell Milton, Neuroscience
  • Samanatha Debes, Neuroscience
  • Elia Lopez, Biochemistry and Cell Biology
  • Naomi Corsi, Microbiology and Infectious Disease
  • Tanya Baldwin, Biochemistry and Cell Biology
  • Vanja Stankic, Pediatrics
  • Yi Liu, Biochemistry and Cell Biology

FY 2017 Winners

  • Yu Huang – Integrative Biology and Pharmacology
  • Brittany Coughlin – Neurobiology and Anatomy
  • Douglas Litwin – Biochemistry and Molecular Biology
  • Jonathan Flynn – Neurobiology and Anatomy
  • Junsuk Ko – Biochemistry and Molecular Biology
  • Ariana Andrei – Neurobiology and Anatomy
  • Carrie Graham – Microbiology and Molecular Biology
  • Russell Milton – Neurobiology and Anatomy
  • Drew Dolino – Biochemistry and Molecular Biology
  • Neda Shahidi – Neurobiology and Anatomy
  • Caitlin Nurik – Biochemistry and Molecular Biology
  • Tara Fischer – Neurobiology and Anatomy
  • Leandra Mangieri – Neurobiology and Anatomy

FY 2016 Winners

  • Curtis Neveau – Neurobiology and Anatomy
  • Caitlin Nurik – Neurobiology and Anatomy
  • Drew Dolino – Biochemistry and Molecular Biology
  • Doug Litwin – Biochemistry and Molecular Biology
  • Jian Xiong – Integrative Biology and Pharmacology
  • Kemly Phillip – Biochemistry and Molecular Biology
  • Lorena Mali – Pediatrics
  • Monica Gireud – Neurobiology and Anatomy
  • Sara Peffer – Microbiology and Molecular Genetics
  • Tara Fischer – Neurobiology and Anatomy
  • Veronica Garcia – Microbiology and Molecular Genetics
  • Kelsey Maxwell – Integrative Biology and Pharmacology
  • Elisa Vesely – Microbiology and Molecular Genetics
  • Heather Danhof – Microbiology and Molecular Genetics